Blog, Parenting, Travel

Jak zrobić dziecku zdjęcie do dowodu lub paszportu?

4 września 2018
paszport dla dziecka

Jakie dokumenty są potrzebne waszemu dziecku do swobodnego poruszania się z Wami po świecie? Jakie są wymogi wobec zdjęć dla dzieci do lat pięciu i jak je najlepiej wykonać? Gdzie można zrobić zdjęcie do dowodu? Zdać się na zawodowego fotografa a może spróbować samemu? Oto najważniejsze wiadomości, które pozwolą wam przekroczyć granice Polski!

Zabierasz dziecko w świat – nie zapomnij o dokumencie!

Jesteście już w domu po porodzie w powiększonym składzie. Mijają kolejne tygodnie i oswajacie się z nową rzeczywistością. Przekraczacie coraz śmielej granicę domu, podwórka, miasta i już Was korci aby przekroczyć granicę kraju. Na przypadkowo zakupionym i stawianym w zasięgu rąk dziecka globusie z zaznaczonymi szlakami podróży wielkich odkrywców, wasz mały skarb niezdarnie wskazuje jakiś punkt. Czyż to dla zmęczonych okresem przymusowego domatorstwa rodziców nie jest  znak, że ma ochotę wybrać się w podróż?!

Niemowlak jest w pełni zależny od Was i łatwo przeoczyć konieczność dopełnienia wymogów formalnych związanych z podróżami zagranicznymi. Pamiętajcie, że fakt braku kontroli granicznej w ramach Schengen nie zwalnia Was z obowiązku posiadania dokumentu! Aby Wasze dziecko mogło zgodnie z prawem przekroczyć granicę państwa, bez względu na to czy zrobi to samochodem, statkiem, samolotem czy hulajnogą, potrzebuje własnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Może to być:

Dowód osobisty – uprawniający do przekraczania granic krajów objętych strefą Schengen w ramach Unii Europejskiej. Pamiętajmy, że nie wszystkie kraje Unii są objęte swobodą przemieszczania się bez kontroli granicznej – więcej informacji znajdziesz tutaj.

Niemniej do każdego kraju będącego w Zjednoczonej Europie wjedziemy z dowodem osobistym, musimy jednak liczyć się z kontrolą graniczną. 

Wniosek o dowód osobisty można złożyć online (wystarczy zdjęcie elektroniczne) lub w urzędzie miasta (konieczne zdjęcie papierowe). Wydanie dowodu osobistego dla dziecka do lat 5 jest bezpłatne a dokument jest ważny 5 lat.

Paszport – upoważnia do przekraczania zarówno granic UE jak i poza nią. Wniosek można złożyć jedynie w urzędzie paszportowym. O wymogach dotyczących składania wniosku przeczytasz tutaj.

Paszport jest ważny przez 5 lat a koszt to 30 zł. Na dokument oczekuje się do 30 dni. Odebrać dokument może jeden z rodziców.

W obu przypadkach podstawą jest posiadanie Aktu Urodzenia oraz zaświadczenia o nadaniu numeru PESEL.

Naszym zdaniem, pomimo tego, że zwykle łatwiej, szybciej i taniej jest uzyskać dla dziecka dowód osobisty, lepiej jest wyrobić paszport. Wszak zawsze może pojawić się spontaniczny pomysł na wyjazd poza Unię Europejską i szkoda byłoby z niego zrezygnować tylko ze względów formalnych.

Zdjęcia wymagane do dowodu osobistego i paszportu

Wymogi wobec zdjęć do dokumentów są standaryzowane. Szczegółową instrukcję znajdziecie tutaj.

Dla dzieci do lat 5, wymagania wobec zdjęć traktowane są z przymróżeniem oka mimo, że oczy dziecko musi mieć na zdjęciu otwarte. 🙂

Najważniejsze jest aby:

  • zdjęcie było wykonywane na wprost z poziomu oczu dziecka,
  • widoczna byłą całą głowa dziecka i dwoje uszu,
  • dziecko miało otwarte oczy,
  • tło było jasne i jednorodne. Nie może być widać innych osób, lub ich rąk. Poza kadrem muszą się też znaleźć zabawki czy maskotki.

Zdjęcie u fotografa czy w domu?

Mogłoby się wydawać, że najprościej będzie zrobić takie zdjęcie u zawodowego fotografa. Potykamy się o ich pracownie co krok spacerując po ulicach naszych miast. To fascynujące, ale oczywiste rzeczy okazują się najtrudniejsze. Być może dla dziecka które ma roczek lub więcej jest to dobry pomysł. Mały człowiek potrafi już wtedy prosto trzymać głowę i siedzieć. Ale co z noworodkami? Tu większość fotografów okazuje się amatorami…

Zdjęcie do paszportu Tosi postanowiliśmy zrobić u fotografa kiedy miała 5 tygodni. Pani tzw. „zawodowiec” kazała posadzić dziecko na „zydelku” i trzymać mu głowę z tyłu!!! Kto posiada noworodka albo pamięta jego bezwładność, wie że to idiotyczna instrukcja i całkowicie niewykonalna jeśli chcemy uzyskać zdjęcia bez nas albo rąk w tle. Finał był taki, że w swoim pierwszym dokumencie nasza mała podróżniczka miała zdjęcie, na którym były dla wprawnego obserwatora widoczne ojcowskie palce animujące głowę modelki. Na szczęście nigdy nie mieliśmy problemów podczas kontroli paszportowej.

Przy Julce, która zdjęcie miała robione zanim ukończyła miesiąc, daliśmy szansę innemu „staremu wyjadaczowi” rzemiosła fotograficznego. Było lepiej. Zamiast sadzać dziecko samo (co jest niewykonalne), podpowiedział aby wziąć małą na kolana z głową między piersiami. Hmm… Aby się dziecko jakoś trzymało, trzeba się odchylić do tyłu, dziecko nie współpracuje i bez mięśni brzucha jak u Miss Uniwersum, matczyna sztaluga szybko wpada w dygot. Znowu Miss Uniwersum zwykle nie może się pochwalić wielkimi piersiami, więc problem bo się głowa dziecka nie będzie miała gdzie trzyma. Jak nie urok to… 

Gdyby się nam urodziło trzecie dziecko z pewnością zrobimy mu zdjęcie sami! I wstydzimy się trochę, że nie zrobiliśmy tego wcześniej. Po prostu nie dysponowaliśmy takim wpisem jak ten 🙂

Samodzielne wykonanie zdjęcia

Jeśli tylko posiadacie podstawowe umiejętności fotograficzne, to w domowych warunkach jesteście w stanie sami zrobić zdjęcie do dowodu czy paszportu. Dziś technologia pozwala zrobić takie fotografie nawet telefonem. Jak się do tego zabrać?

  • noworodka połóżcie na białym tle, np. na przewijaku przykrytym prześcieradłem albo innej jasnej powierzchni. Starsze dziecko można posadzić na stołku,
  • dobrze korzystać z mało kontrastowego światła słonecznego (wtedy kiedy słońce nie świeci bezpośrednio w okno). Do równomiernego oświetlenia możemy użyć blendy albo po prostu białej kartki czy styropianu. Nie używajcie na pewno lampy błyskowej wbudowanej w aparat lub telefon,
  • nie róbcie zdjęcia ze zbyt małej odległości od twarzy aby nie dopuścić do deformacji optycznej,
  • dobrze aby dziecko było wypoczęte i w tzw. „okresie aktywności”,
  • kadrujcie tak aby widoczna była szyja i choć trochę ramion. Odsłonięta  głowa widoczna w całości powinna zajmować większość zdjęcia,
  • do odpowiedniego kadru będzie potrzeba zrobić wiele zdjęć, ale w końcu upolujemy ten właściwy. Najlepsze zdjęcie trzeba wydrukować w rozmiarach 35 mm x 45 mm,
  • gdy składamy wniosek o dowód osobisty online, zdjęcie musi być w rozdzielczości conajmniej 492 x 633 piksele,
  • jeśli nie mamy swojej drukarki kolorowej i papieru fotograficznego to najlepiej iść do któregoś sklepu fotograficznego albo wręcz galerii handlowej, gdzie często są automaty do druku zdjęć z przenośnego dysku na USB. Na jednym arkuszu zmieści się kilka zdjęć takich rozmiarów, więc warto je odpowiednio przygotować w programie graficznym.

Podsumowanie

Byliśmy przekonani, że tak ważne zdjęcia formalne powinien robić fotograf. Jesteśmy nadal w szoku, że idąc do zawodowca, dwukrotnie zderzyliśmy się z ich bezsilnością i brakiem ochoty na improwizację przy wykonaniu zdjęcia noworodka. Żaden z nich nie zdecydował się położyć malucha by wykonać zdjęcie z góry. Może to narastająca w nich zgorzkniałość i frustracja, wynikająca z mało artystycznego pstrykania siedzących w ich studio modeli? Finał był taki, że umęczyliśmy dziecko a efekt był conajwyżej poprawny.

Może więc lepiej zdecydować się na wykonanie samodzielnej sesji? Dla całej rodziny może to być świetna zabawa. W ostateczności jeśli nawet pani w okienku nie przyjmie naszego zdjęcia, to nie dalej niż 50 metrów od każdego urzędu jest obecnie punkt fotograficzny. Zasiadający tam rzemieślnik fotografii, od ręki wykona to czego potrzebujemy.

You Might Also Like