Już niedługo ważny dzień zarówno dla dziadków jak i dzieci. Dzień w którym powinniśmy zrobić wszystko aby umocnić i rozwinąć relacje pomiędzy dwoma pokoleniami. To fascynujące połączenie: dzieci, które o świecie tak niewiele widzą i dziadkowie, którzy tak wielu rzeczy o świecie chcieliby nie wiedzieć. Może dlatego skleroza może się czasem okazać błogosławieństwem 🙂
Zgodnie ze zwyczajem, 21 i 22 stycznia jest w Polsce czasem kiedy wyjątkowo to dzieci obdarowują swoich ukochanych dziadków a nie na odwrót. Trudno oczekiwać od kilkulatka, że wpadnie na inspirujący pomysł na prezent dla babci czy dziadka, (choć dzieci potrafią oczywiście zaskoczyć), więc to od rodziców w dużej mierze zależy jaką formę przyjmie podarunek.
Wychodzimy z założenia, że dbanie o strefę materialną dziadków nie należy do dzieci. Kupowanie więc naczyń do kuchni, sprzętu medycznego, czy biletów do kina pozostawmy im samym albo weźmy to na siebie. Zgadzamy się z tym, że najcenniejszy prezent dla dziadków to taki, w którego przygotowaniu dzieci mają czynny udział, a obdarowani patrząc na tę rzecz będą myślami przenosić się do wnuków.
Jakie pomysły przyszły nam więc do głowy na nadchodzące dni dziadków? Oto 10 z nich:
1. Kalendarz dla dziadków ze zdjęciami wnuków
W domu dziadków papierowy kalendarz na ścianie to częsty widok. Zapisują tam ważne rzeczy i spotkania. Kalendarz z podobiznami wnuków to zawsze dobry pomysł. Udział dzieci: – podczas przygotowania kalendarza, dzieci mogą mieć wpływ na dobór zdjęć oraz autorskie podpisy pod każdym z nich.
Taki kalendarz możecie znaleźć tutaj.
2. Fotoksiążka lub zdjęcie
Dziadkowie uwielbiają się chwalić swoimi wnukami, więc estetycznie wykonana fotoksiążka w trwałej twardej oprawie to doskonały pomysł na utrwalenie chwil z życia wnuków. Podobnie jak przy kalendarzu, dzieci mogą wpływać na wybór zdjęć oraz tworzyć opisy, jakie tylko podpowie im wyobraźnia. W przypadku zdjęcia możemy sami wykonać ozdobną ramkę\
Książkę można zamówić tutaj
3. Mapa rzeczy, które dziecko chciałoby z dziadkami zrobić/zwiedzić w najbliższym roku
To naszym zdaniem fajny pomysł aby stworzyć listę rzeczy jakie dziecku przyjdą do głowy do zrobienia wspólnie z dziadkami. Może to być spacer nad rzekę, nakarmienie ptaszków, wycieczka w góry, zależnie od wieku i wyobraźni dziecka. Patrząc na taką mapę dziadkowie będą mieli motywację do podejmowania wspólnych przygód z wnukami.
4. Kubek ze zdjęciem lub dedykowanym nadrukiem
Jak wiadomo dziadkowie uwielbiają kawkę czy herbatę. Mając w szafce kubek od wnuczka z pewnością będą go często wybierać. Dziecko może określić co ma na tym kubku być wydrukowane.
Kubek możecie kupić tutaj lub tutaj.
5. Rysunek lub kolaż zrobiony przez dziecko
Dzieci uwielbiają prace plastyczne. Jedna z nich oprawiona w ramkę i podarowana dziadkom znajdzie z pewnością miejsce na jednej z ich ścian
6. Zawieszka na klucze
Wykonany z rodzicem przedmiot – praktyczne i oswaja z majsterkowaniem. Dziecko może brać czynny udział w tworzeniu praktycznego prezentu. Będzie to też bardzo rozwijające i… zbliżające do rodzica, z którym przedmiot będzie tworzyć
7. Zakładka do książki
Dziadkowie nadal preferują książki od elektronicznych czytników – wykonana przez dziecko zakładka to zawsze trafiony prezent. Można też kupić zakładkę specjalnie na Dzień Babci – tutaj.
8. Ozdoba z masy solnej
Pole do popisu przy tworzeniu przedmiotów z mas plastycznych jest nieograniczone. Dziadkowie lubią bibeloty, a te od wnuków będą mogły latami kurzyć się na ich półkach 🙂 Mogą to być odciski dłoni, wisiorki, pudełeczka na śrubki itd.
9. Torba na zakupy z nadrukiem
Dla dziadków to powrót do przeszłości – niegdyś torba foliowa była rarytasem. Torba wielokrotnego użytku wykonana lub zaprojektowana razem z dzieckiem to prezent praktyczny i rozwijający postawę proekologiczną u dziecka.
Torby dostępne tutaj.
10. Etui na okulary
Babciu a dlaczego ty masz takie duże oczy? – bo nosze okulary wnusiu 🙂 nawet osoby z niewielkim zmysłem manualnym będą w stanie wykroić z materiału futerał na okulary i zeszyć go z dwóch stron nitką. Możemy go potem wraz z dzieckiem wspólnie ozdobić. Możemy też kupić gotowe z nadrukiem dla babci tutaj lub dla dziadka tutaj.
11. Książkę Kochana babciu, kochany dziadku…
Wyjątkowe wydawnictwo, które w przystępny sposób wprowadza dziadków w ich nową rolę relacji z wnukami, przy zachowaniu szacunku do pozycji młodych rodziców. Forma wypowiedzi pisana z perspektywy maluszka jest niepretensjonalna wobec dojrzałych osób. To dobra pozycja by zminimalizować częste napięcia na lini dziadkowie-rodzice 🙂
12. Czas, zainteresowanie i uwagę!
To chyba najcenniejsze co dzieci mogą dać swoim dziadkom. Zainteresowanie ich życiem, historią, pasjami, rozmowa i wspólna zabawa z nimi. Relacja wnuki – dziadkowie jest bezcenna i pozwala na wielowymiarowy rozwój całej rodziny. To dziadkowie mają często więcej czasu i spokoju niż goniący za znośnym bytem rodzice. To we wnukach dziadkowie często szukają odbicia samych siebie. Dziadkowie mogą być dla wnuków przyjacielami i powiernikami małych tajemnic. Wnuki dla dziadków spełnioną nadzieją na to że warto o siebie dbać i pomimo wieku ciągle rozwijać. Nie pozwalajmy aby traktowały wyjście do dziadków jako przykry obowiązek osłodzony otrzymanymi pieniędzmi albo prezentami, po których otrzymaniu można siedzieć przed telewizorem, grą czy telefonem pisząc do koleżanek i kolegów.
My za swoimi dziadkami, którzy przeszli już na druga stronę bardzo tęsknimy. Wiele byśmy oddali aby jeszcze raz móc uściskać ich ciepłą dłoń. Jedynym prezentem jaki pozostał to pamięć o nich, tęsknota za nimi 🙂