Blog, Lifestyle

Requiem dla „Kory”

31 lipca 2018
Kora

Requiem dla „Kory”

Zmarła kolejna wielka postać polskiej sceny muzycznej. Artystka, która słusznie określana była pierwszą damą polskiej sceny muzycznej. Odeszła do muzycznego raju pod ramię z Tomaszem Stańko. Będzie ich tam witała plejada wybitnych twórców, którzy już tam są. Czy padną sobie w objęcia, a może dadzą wspólny koncert dla Pana Przestworzy?

Przeboje „Kory” i zespołu Maanam towarzyszyły młodości naszego pokolenia. W moim domu dźwięk jej charyzmatycznego głosu rozbrzmiewał z głośników adaptera, którego igła omal nie wydrapywała winylowej płyty na wylot od wielokrotnego odtwarzania… To był czas kiedy odsłuchiwanie muzyki z czarnego talerza nie było jeszcze przejawem pasji audiofila czy snobizmu. Alternatywą był jedynie koncert albo radio.

Osobiste wspomnienie

Moim ogromnym, osobistym doświadczeniem było spotkanie pani Olgi Jackowskiej w kulisach jednego z koncertów w ramach festiwalu w Opolu. Było to w 2005 roku kiedy zespół Maanam odbierał nagrodę Grand Prix. Występowaliśmy na tym festiwalu z Kabaretem Dno. Zbyt „mały” czułem się wtedy aby podejść do niej i powiedzieć: – “Znam pani głos jak mało kogo, proszę uczynić mi zaszczyt i raz powiedzieć coś tylko do mnie…”

Stałem tylko i przyglądałem się jej. Była tak spokojna, majestatyczna i świadoma swojej wartości i klasy. Prawdziwa dama bez pozowania i cienia sztuczności. Artystka, której popularność była wyśpiewana a nie „wyklikana”, jak ma to często miejsce dziś. Nawet wtedy, na tyłach amfiteatru – mekki polskiej piosenki, było wiele „pisklaków” pretendujących do miana gwiazdy. Mimo, że byli na czasie i media o niech grzmiały, ich aura wypadała niezwykle blado w obliczu królowej „Kory”.

Dziś dysponujemy nieprawdopodobnymi środkami do pozyskiwania, archiwizowania i odtwarzania muzyki artystów z całego świata. Skorzystajmy z niego. To od nas zależy czy i w jaki sposób podzielimy się naszym muzycznym światem z naszymi dziećmi. One same nigdy nie wpiszą w youtube: Maanam, Zbigniew Wodecki, Tomasz Stańko, Piwnica pod Baranami, Agnieszka Osiecka, Kabaret Starszych Panów, Wojciech Młynarski i wielu, wielu innych artystów i zespołów, które są dziedzictwem naszej kultury i trochę nas samych.

Pani Olgo na mojej muzycznej play liście pamięci ma pani honorowe miejsce.

You Might Also Like