Blog, Travel

10 powodów dla których trzeba odwiedzić Walencję

26 czerwca 2018

Walencja. Co przychodzi wam na myśl, kiedy słyszycie nazwę tego miasta? Czy odwiedzenie go uwzględnić w swoich podróżniczych planach? A jeśli tak, to czy umieścić je na początku czy na końcu listy?

Walencja leży w południowej Hiszpanii nad Morzem Śródziemnym. To trzecie co do wielkości miasto Hiszpanii i duży ośrodek akademicki. Niewiele brakowało abyśmy ominęli Walencję szerokim łukiem, przemierzając południowe wybrzeże Hiszpanii.

Wędrowaliśmy wypożyczonym samochodem z wówczas 7-miesięczną córką i nie mieliśmy ochoty zapędzać się do dużego
miasta. Względy logistyczne sprawiły jednak, że zatrzymaliśmy się tam na jedną noc. Miejsce to urzekło nas tak bardzo, że jeszcze tego samego roku przylecieliśmy na pięć dni tylko do Walencji, aby poznać to miasto lepiej.

Apetyt nie został jednak i tym razem w pełni zaspokojony i na pewno wrócimy tam ponownie. Dlaczego?
Oto 10 naszych najważniejszych powodów. Myślę, że kiedy tam zawitacie, opracujecie własną listę!

1. Dogodny dojazd z Polski. Obecnie z wielu polskich miast można kupić bilety lotnicze wprost na pobliskie lotnisko Castellon,
2. przepiękna, szeroka i czysta plaża,
3. atrakcyjny, nowoczesny port jachtowy, siedziba teamów Pucharu Ameryki,
4. liczne zabytki w tym:
– XIII wieczna Katedra, w której podobno mieści się Św. Graal, z ośmioboczną dzwonnicą, która jest symbolem miasta
– gotycka La Lonja ze swoją słynną salą kolumnową
– wspaniała hala targowa, gdzie bije prawdziwe serce miasta,

5. imprezy kulturalne i festiwale między innymi festiwal Falls Fiesta w marcu oraz wojna na pomidory La Tomatina, odbywająca się w sierpniu nieopodal Walencji,
6. wyjątkowy ogród zoologiczny gatunków Afryki i Madagaskaru,


7. ogród botaniczny założony już w XVI wieku,
8. tor formuły 1,
9. ogrody Turii – starorzecze przekształcone w bardzo atrakcyjny obszar sportowo-rekreacyjny,
10. miasteczko Sztuki i Nauki(La Ciudad de las Artes y las Ciencias) – perełka nowoczesnej architektury, zaprojektowana przez Santiago Calatravę. Zespół architektoniczny będący niczym stacja kosmiczna. Na jej terenie znajduje się opera, oceanarium, delfinarium, planetarium z kinem IMAX, muzeum nauki.

Walencja urzekła nas swoim klimatem, względną czystością, dobrą kuchnią i poczuciem bezpieczeństwa na ulicach. Zabytkowa architektura została bardzo umiejętnie wtopiona w nowoczesne budynki. Ma się poczucie, że mieszkańcy żyją naprawdę blisko siebie w zgodnej symbiozie.

Jest tutaj bardzo dużo młodych, uśmiechniętych ludzi. Bez względu na wiek, wielu mieszkańców jest aktywnych co widać zwłaszcza w ogrodach leżących w starym korycie rzeki Turii. Uprawiasz jogging czy jeździsz na rolkach? – Walencja jest dla Ciebie idealnym kierunkiem!

Każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Od plażowania poprzez zwiedzanie zabytków, życie nocne, wędrówki kulinarne po uprawianie sportu z żeglarstwem po morzu włącznie. Znajdziemy tu także wiele atrakcji dla najmłodszych. W tym przypadku
najciekawsza będzie zabawa w piasku na plaży, podglądanie zwierząt i zabawa na licznych placach zabaw.

Walencję zdecydowanie uznajemy, za miejsce warte poznania. To jedno z kilku miejsc na świecie, w którym gotowi bylibyśmy zamieszkać na stałe. Miasto to otrzymuje od nas rodzinny atest atrakcyjności!

You Might Also Like