Blog, Travel

Dlaczego warto pojechać na Maui

4 kwietnia 2019
Maui

Maui, to druga po Oahu, najbardziej znana wyspa Hawajów. Czym różni się od stołecznej wyspy, co sprawia, że jest tak chętnie wybieranym kierunkiem wakacji, gdzie się zatrzymać i co zwiedzić. Opowiemy Wam także co można tam robić podróżując z małymi dziećmi. Od siebie dodamy tylko, że wracając na Hawaje, nie wyobrażamy sobie ominąć starą Maui.

Dlaczego Maui?

Maui nie tylko ładnie brzmi 🙂 To za sprawą klimatu, przyrody i wyjątkowych widoków wyspa ta jest tak popularna, że posiada bezpośrednie połączenia z wieloma miastami USA, Japonii i całej Oceanii. W parze z tą popularnością idzie całkiem dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna, ale i wysokie nawet dla Amerykanów ceny. Każdy jednak znajdzie na niej coś dla siebie, a nasze szlaki nie muszą się zawsze pokrywać z innymi turystami. To co odróżnia Maui od Oahu, to zdecydowanie większa kameralność, brak wielkiego miasta jakim jest Honolulu i autostrad oraz poczucia, że jest się zewsząd otoczonym U.S. Army 🙂

Maui

Maui oferuje wspaniałe plaże, mnogość szlaków pieszych prowadzących przez skąpane w zieleni góry, tropikalne dżungle, zapierające dech w piersiach klify, skaliste półwyspy, znane na całym świecie spoty dla surferów, szlaki samochodowe, wysoki na ponad 3000 m. n.p.m. wulkan, gdzie wjechać możemy samochodem, historyczne miasteczka o zachwycającej architekturze, pola golfowe, wycieczki helikopterem, dobre knajpki i olbrzymią różnorodność form aktywnego wypoczynku, ale też doskonałe warunki aby po prostu usiąść i odnaleźć w sobie Aloha – i chyba to polecamy najbardziej!

Śluby i Honeymoon!!!

Dawniej, złamani arktycznym mrozem i ciężką pracą wielorybnicy odnajdywali na Maui odpoczynek i wszelki ziemskie przyjemności. Może nawet znacie piosenkę „Płyńmy w dół, do starej Maui już czas…” – Adam z Tosią śpiewali ten utwór zespołu Mechanicy Szanty, podczas całego naszego pobytu na Hawajach 🙂

Dziś, Maui uchodzi za jedno z najbardziej popularnych miejsc na świecie na zawarcie ślubu lub spędzenie „honeymoon”, czyli miesiąca miodowego. Oczywiście znikoma część Amerykanów czy Japończyków posiada 4 tygodnie urlopu i fundusze na miesięczny pobyt w raju. Czas ten więc zwykle trwa raptem kilka dni, ale za to „na całego”! Karta kredytowa nowożeńców jest czyszczona do cna, ale któż liczyłby pieniądze w takiej chwili! Wszystko to sprawia, że na wyspie kwitnie przemysł związany z obsługą takich par i ich bliskich.

Maui

Gdzie się zatrzymać na Maui?

Maui to wbrew pozorom sporej wielkości wyspa. Posiada charakterystyczne ukształtowanie terenu przypominające cyfrę 8, a to za sprawą dwóch dominujących nad wyspą wulkanów. Sprawia to komunikacyjne uciążliwości, bowiem drogi przebiegają tylko terenem nadmorskim i nie ma dróg „na skróty”. Tworzą się przez to dwie pętle o długości jedna 184 km (Hana Road), której pokonanie bez zatrzymywania się zajmuje ok 4,5 godziny oraz 100 km trasa północno-zachodnia, która analogicznie zajmie ponad 2,5 godziny. A gdzie atrakcje? Po drodze!

To właśnie logistyka sprawia, że najlepszym pomysłem jest podzielić swój pobyt na Maui na dwie części. W pierwszej zarezerwować swój pobyt w okolicy centrum wyspy aby stąd mieć dobry dostęp do atrakcji wzdłuż Hana Road oraz parku narodowego Haleakala. Drugą część pobytu zaś spędzić na relaksie w zachodniej części wyspy w okolicach Lahaina czy Kapalua. Opisana kolejność nie jest przypadkowa a sugerowany przez nas czas pobytu na Maui nie powinien być naszym zdaniem krótszy niż 10 dni.

Maui

Osobiście przy planowaniu pobytu brakło nam wiedzy i całość naszego pobytu spędziliśmy w jednym z apartamentów resortu Mahina Surf, który zresztą z czystym sumieniem polecamy rodzinom z dziećmi. Jego fizyczny adres to: 4057 Lower Honoapiilani Rd, Lahaina, HI 96761, Stany Zjednoczone. Apartameny są dostępne przez booking.com.

Lokalizacja ta sprawiła nam jednak sporo komunikacyjnych wyzwań, bowiem mieliśmy bardzo daleko do wschodniej części wyspy.

Jak poruszać się po Maui?

O ile na O’ahu można się zastanawiać nad transportem publicznym, to na Maui naszym zdaniem nie ma wyboru – trzeba wypożyczyć samochód na lotnisku i tam też go po całym pobycie zostawić. Odległości są spore, a podróżując z dziećmi, wózkami itp, bez samochodu możemy nasz pobyt ograniczyć do siedzenia w jednym miejscu – trochę żal 🙂 My zazwyczaj korzystamy rezerwacji samochodu na portalu www.rentalcars.com

Maui

Maui z dziećmi

Podobnie jak na innych wyspach na Hawajach Maui doskonale nadaje się na pobyt z dziećmi nawet tymi najmłodszymi. Oczywiście trudno wtedy o ultra aktywne eksplorowanie bardziej wymagających szlaków, walki z żywiołem morskim w każdej możliwej postaci czy ekstremalne zjazdy na rowerze w dół wulkanu. Nadal jednak możemy zobaczyć i poznać wiele miejsc, dzięki którym Maui zapadnie nam w pamięć. Miejsca, które osobiście polecamy pojawią się w kolejnych wpisach 🙂

Pozostałe wpisy o Maui znajdziecie tutaj:

  1. Od czego zacząć pobyt na Maui

A wszystkie wpisy o Hawajach tutaj.

You Might Also Like